«مشكل چيست؟ - (بخش چهارم: مهارت کشف مساله-ادامه)» – كوروش سليمى

img problem

هر مشكلي از يك يا چند مسئله درست شده است. قبل از اينكه براي حل يك مشكل اقدام كنيد ابتدا مطمئن شويد كه مسئله هاي موجود در آن را درست شناسايي كرده ايد. بدون تشخيص درست مسئله هيچ پاسخى راه حل نخواهد بود.                                                 

 

                                                                                                                                                                                                                                       

در اين نوشتار مي خواهيم به چند نكته ي انحرافي اما رايج اشاره كنيم كه ممكن است ما را براي درك درست موضوع گمراه كنند.

 

* یادآوری : بخش نخست – هیچ مشکلی راه حل ندارد (درصورت عدم مطالعه بخش اول پیشنهاد می کنیم ابتدا بخش نخست این مقاله را مطالعه فرمایید.)

* یادآوری : بخش دوم – شناخت درست مشکل (درصورت عدم مطالعه بخش دوم پیشنهاد می کنیم ابتدا بخش نخست این مقاله را مطالعه فرمایید.)

* یادآوری : بخش سوم – مهارت کشف مساله (درصورت عدم مطالعه بخش سوم پیشنهاد می کنیم ابتدا بخش نخست این مقاله را مطالعه فرمایید.)

 

٢- شايد مسئله در آنجا نيست در آن يكي جاست!

آيا مطمئن هستيد كه در جاي درستي به دنبال مسئله مي گرديد؟ اگر اينگونه است بسيار خوب، مطمئن نباشيد! هميشه اين امكان را بررسي كنيد كه ممكن است مكان و شخص مسئله دار را اشتباه گرفته باشيد.

 

داستان:

مردی متوجه شد که گوش همسرش شنوایی اش کم شده است ولی نمی دانست این موضوع را چگونه با او درمیان بگذارد.

به این دلیل، نزد دکتر خانوادگی شان رفت و مشکل را با او درمیان گذاشت.

دکتر گفت: برای اینکه بتوانی دقیقتر به من بگویی که میزان ناشنوایی همسرت چقدر است، آزمایش ساده ای وجود دارد انجام بده و جوابش را به من بگو:در فاصله ۴ متری او بایست و با صدای معمولی، مطلبی را به او بگو. اگر نشنید، همین کار را در فاصله ۳ متری تکرار کن. بعددر ۲متری و به همین ترتیب تابالاخره جواب بدهد.

آن شب همسر مرد در آشپزخانه سرگرم تهیه شام بود و او در اتاق نشسته بود.

مرد فکر کرد الان فاصله ما حدود ۴ متر است. بگذار امتحان کنم، و سوالش را مطرح کرد جوابی نشنید بعد بلند شد و یک متر به سمت آشپزخانه رفت ودوباره پرسید و باز هم جوابی نشنید.

بازهم جلوتر رفت سوالش را تکرار کرد و باز هم جوابی نشنید. این بار جلوتر رفت و گفت: ” شام چی داریم؟”

و این بار همسرش گفت: عزيزم برای چهارمین بار میگم؛ ” خوراک مرغ!“

 

شما با مشكل عدم موفقيت در كسب و كار خود مواجه هستيد. پس تلاش براي بيشتر فروختن را دوچندان كنيد، موفق هم مي شويد ولي كسب و كار باز هم سودأوري مطلوب را نشان نمی هد چون مسئله اصلا در ميزان فروش نبوده است بلكه در عدم مديريت درست هزينه هاي وابسته به فروش بوده است.

 

براي تشخيص جاي درست مسئله علاوه بر نظر كارشناسان مي توانيد از مقايسه ي نزديك استفاده كنيد. مثلا در مثال كسب ناموفق، بيزينس خود را در بخش هاي مختلف با بيزنس هاي موفق مقايسه كنيد. ببينيد آيا واقعا اين ميزان از فروش كم است يا اين ميزان هزينه طبيعي است؟

 

٣- شايد مسئله در اين زمان طرح نشده و در آن زمان طرح شده!

بعضى وقت ها هيچ تلاشى براى بهبود مشكل چاره ساز نيست، چون مسئله ى نهفته در آن در زمان حال قرار ندارد. شما با مسئله اى درگير هستيد كه درگذشته ايجاد شده است و براى شما پايان يافته است اما براى ديگران نه!

داستان:

"یکی از غذاخوری های بین راه بر سر در ورودی با خط درشت نوشته بود:

شما در این مکان غذا میل بفرمایید، ما پول آن را از نوه شما دریافت خواهیم کرد.

راننده ای با خواندن این تابلو اتومبیلش را فوراً پارک کرد و وارد شد و ناهار مفصلی سفارش داد و نوش جان کرد.

بعد از خوردن غذا سرش را پایین انداخت که بیرون برود، ولی دید که خدمتگزار با صورتحسابی بلند بالا جلویش سبز شده است.

با تعجب گفت: مگر شما ننوشته اید که پول غذا را از نوه من خواهید گرفت؟!

خدمتگزار با لبخند جواب داد: چرا قربان، ما پول غذای امروز شما را از نوه تان خواهیم گرفت، ولی این صورتحساب مال مرحوم پدربزرگ شماست."

 

بسيارى از مشكلات كنونى زناشويى از اين دست هستند. زوج هايى در ميانه ى زندگى با مشكلاتى در رابطه دست به گريبان هستند و راه حل را در تغيير رفتارهاى خود جستجو مى كنند اين درحالى است كه ريشه ى نارضايتى طرف مقابل نه در رفتارهاى امروز كه در رفتارهاى پنج يا ده سال پيش قرار گرفته است، رفتارهايى كه حس هاى تلخ و نارحت كننده اى را از خود به يادگار گذاشته اند.

 

 

عشق و سپاس

کوروش سلیمی

 

  img telegram join2