با نغمه ى هستى

img mosbatandishi

زبان وسیله ی انتقال تفکر است. هر زبان الفبایی دارد که از حروف متعددی تشکیل شده است و با ترکیب حروف الفبای آن زبان اصواتی ایجاد می شود که برای گویندگان آن زبان قابل فهم است.

اما موسیقی، زبانی است که الفبایش هفت حرف بیشتر ندارد و با ترکیب آن هفت حرف پیام های بی شماری ایجاد می شود که نه فقط برای آشنایان آن زبان که برای تمام انسان ها و بلکه تمام موجودات قابل فهم است.

 

 

موسیقی تنها زبانی است که نیاز به مترجم ندارد و هر کسی با آن رابطه برقرار می کند. سخن گفتن با این زبان و ترکیب کردن این هفت حرف اما کار آسانی نیست و هنر بسیار والایی است که نیازمند ذوق وقریحه و یادگیری و تمرین و تکرار مداوم است.

انسان مثل یک ساز است و سخن گفتن مانند نوازندگی. برای برخاستن نوایی خوش از ساز وجود باید هنر سخن گفتن را آموخت.

بیان مثبت داشتن و به کار بردن واژه هایی که انرژی مثبت دارند مثل یک نغمه ی خوش است و احساس خوش آیندی ایجاد می کند. مثبت حرف زدن هنری ارزنده است که همچون نوازندگی نیازمند آموختن و تمرین و تکرار مداوم است.

اگر سازی در دست کسی باشد که موسیقی نمی داند نغمه ای خوش آیند ایجاد نمی شود. کسی هم که هنر مثبت سخن گفتن را نیاموخته باشد با ترکیب کلمه های منفی، انرژی آزار دهنده و ناموزونی ایجاد می کند. کلام منفی گوش خراش و ناهنجار است.

موسیقی ترکیب کردن هنرمندانه ی صدا ها ست و احساس خوش آیند ی ایجاد می کند و می تواند حال بد را به حال خوب تبدیل کند.

خاصیت و اثر گذاری انرژی صوت، مبحث جدیدی نیست و از زمان های خیلی دور مورد توجه ملل مختلف بوده است و اقوام کهن ایرانی، هندی ها، چینی ها، سرخ پوستان کهن، یونانی ها و مصری ها همه با تأثیرات انرژی صوتی آشنایی داشته اند و از آن برای تعالی بخشی و درمان بیماری ها، معماری و کارهای دیگر بهره گرفته اند.

در عرفان کهن ایرانی از دیرباز طنین ذکرها و انرژی و موسیقی حاصل از آن ها و نواهای سازهای عرفانی مورد توجه عارفان بوده و برای تزکیه و رشد و تعالی روحی مورد تأکید فراوان قرار گرفته است. موسیقی نقش بسیار برجسته ای در ادبیات عرفانی ایران دارد.

مهم تر و اثر گذار تر از موسیقی و انرژی صوت، انرژی فکر است. زبان که از ترکیب صدا ها به وجود می آید ابزاری برای انتقال تفکر است.

همه چیز زاییده ی فکر است. فکر اثر گذارترین انرژی ها است و در واقع همین انرژی فکر است که تبدیل به کلمه و صوت و نغمه های موسیقی و دیگر گونه های انرژی می شود.

مثبت سخن گفتن حاصل مثبت فکر کردن است. اگر تفکر مثبت داشته باشیم و آن را بیان هم نکینم و سخنی نگوییم باز هم انرژی مثبت تولید و در وجودمان جاری می شود. این انرژی حال خوشی در ما ایجاد می کند و بدون سخن گفتن هم به دیگران منتقل می شود و سرایت پیدا می کند.

 

مکانیسم اثر گذاری انرژی صوت و انرژی فکر چگونه است؟

تحقیقات اخیر دانشمندان ژاپنی بیان گر دو واقعیت تکان دهنده است:

انرژی صوت ساختار مولکولی آبِ موجود در بدن را تغییر می هد و باعث ایجاد تحول می شود

انرژی فکر بدون حضور کلمه و صوت هم در ساختار مولکولی آب تغییر به وجود می آورد

می دانیم که سلول های بدن ما در محیط آب زندگی می کنند و قسمت اعظم وزن بدن ما را آب تشکیل می دهد. آب در تمام واکنش های بیوشیمیایی دخالت دارد و حلال بسیاری از یون ها و مولکول ها و محیطی برای نقل وانتقالات داخل وخارج سلول است و با تبخیر از طریق پوست و ریه در تنظیم حرارت بدن هم نقش اساسی دارد. آب بدن در دو بخش داخل سلولی و خارج سلولی (مانند پلاسما و لنف و غضروف و پوست و مغز استخوان و اندام های ترشح کننده ی مایعات) توزیع شده است. بدن بیشتر از آب ساخته شده است و می توان گفت که بدن دریای آب است. 95 درصد پلاسمای خون از آب تشکیل شده و حتا بیشتر از 20 درصد استخوان هم كه ماده ای کاملن سخت به نظر می رسد از آب تشكیل شده است.

انرژی فکر و کلمه به طور مستقیم بر روی آب اثر می گذارد و باعث به وجود آمدن تغیرات مولکولی در آن می شود و همه ی وجود ما را دچار دگرگونی می کند. پروفسور ماسارو ایموتو (Masaru Emoto) ‌دانشمندی فارغ‌ التحصیل از دانشگاه یوکوهاما ی ژاپن و رئیس یک مؤسسه ی تحقیقاتی به نام SHM است که پس از سال ها تحقیق و آزمایش اثر انرژی فکر و انرژی کلمه ها را بر روی مولکول های آب به اثبات رسانده و با روش های ویژه ای به تصویر کشانده است.

 img mosbatandishi 1

 

دکتر ایموتو در تحقیقات تکان دهند ه ی خود بیش از 10 هزار آزمایش انجام داده است و نظریه های او مورد تأیید مؤسسه های علمی فیزیکی و زیست ‌شناسی قرار گرفته و در کتاب های متعددی به چاپ رسیده است.

ظرف یا محیطی که آب در آن قرار دارد باعث تغییر شکل فیزیکی آب می شود و آب به شکل ظرف و محیطی که در آن هست درمی آید و انرژی و ارتعاش محیط هم شکل مولکولی آب را تغیر می دهد.

ایموتو با میکروسکوپ های الکترونیکی از تغییرات مولکولی آب در مجاورت با انرژی های مختلف عکس برداری کرده است.

آب اگر منجمد شود و به صورت یخ درآید شکل کریستال هایش قابل دیدن می شود. ایموتو با توجه به همین مطلب نمونه هایی از آب را که در در جاهای مختلف و در جوار انرژی های گوناگون بوده اند جمع آوری بعد منجمد کرده و به صورت یخ درآورده و در یک فضای تاریک میکروسکوپی از ساختار کریستالی آن ها عکس برداری کرده است. این عکس ها به صورت طرح های هندسی هستند. عکس کریستال های آب هایی که در معرض کلمه ها، موسیقی و انرژی های مثبت بوده اند طرح های هندسی شش ضلعی منظم و بسیار زیبا و عکس کریستال آب هایی که در معرض انرژی منفی بوده اند طرح های بسیار نامنظم و نازیبا و در حالی متلاشی شدن را نشان می دهد. آب هایی که کریستال های زیبا داشته اند آب های سر چشمه ها بوده اند که هنوز در شهرها جاری نشده اند و در معرض انرژی افکار منفی انسان ها قرار نگرفته اند.

 img mosbatandishi 2 

و آب هایی که عکس کریستال هایشان زیبا نبوده است آب های آلوده و سمی و آب های راکد درون بطری ها بوده اند که در مناطق پرجمعیت و صنعتی قرار داشته اند و در معرض انرژی های منفی افکار منفی و کلمه های منفی انسان ها قرار گرفته اند.

 img mosbatandishi 3

ایموتو در آغاز از کریستال های آب دریاچه‌ ای به نام بیواکو در مرکز ژاپن عکس برداری کرد. بعد از آب سد فوجی‌ وا و بعد از آب رودخانه‌ ی یودو و آب رودخانه ی شیمانتو و آب سرچشمه ی‌ رودخانه ی سایجو و آب هایی در جاهای دیگر و شرایط دیگر عکس برداری کرد و بعد از آن به عکس برداری از آب سرچشمه ی رودخانه ی لوردز در فرانسه پرداخت و سپس برای ادامه ی تحقیقات اش به برزیل و جاهای دیگر رفت.

 img mosbatandishi 4 

او برای نشان دادن اثر نیایش و دعا و مراقبه بر روی آب از عدهایی خواست در کنار سد فوجی وارا نیایش کنند و از کریستال های آب پیش و بعد از نیایش عکس گرفت. عکس های پیش از نیایش بسیار نازیبا و عکس های پس از نیایش بسیار منظم و زیبا بودند.

ایموتو برای نشان دادن اثر گذاری نیاش ها و مراقبه های گروهی و از راه دور لیوانی را از آب لوله کشی پر کرد و از کریستال هایش عکس گرفت و سپس آن را روی میز کارش گذاشت و از 500 نفر از بزرگان معنوی درخواست کرد که از راه دور و در روز و ساعت مشخصی با فکر کردن به آن لیوان آب نیایش کنند. پس از ساعتِ نیایش دوباره از همان لیوان آب عکس گرفت. باز هم عکس های پیش از نیایش و عکس های پس از نیایش تفاوت حیرت انگیزی را به تصویر کشیدند.

img mosbatandishi 5 

 

در آزمایش های بعدی برای نشان دادن اثر انرژی کلمه ها یک لیوان آب را منجمد کرد و از کریستال هایش عکس گرفت و بعد لیوان آب را مابین دو نفر و در معرض یک مکالمه ی طولانی قرار داد و دوباره عکس گرفت. باز هم تفاوت عکس های پیش از مکالمه و پس از مکالمه بسیار چشمگیر بود.

در آزمایش های بعدی در چند لیوان مقداری آب ریخت و بر روی چند تکه کاغذ جمله هایی را نوشت. بر روی کاغذی کلمه ی عشق را نوشت و بر روی کاغذی کلمه ی نفرت را. بر روی کاغذی نوشت دوستت دارم و بر روی کاغذی نوشت از تو بیزارم، بر روی کاغذی عبارت سپاسگزام و بر روی کاغذی عبارت می کشمت را نوشت.

بر روی برخی از برچسب ها جمله های مثبت و نام خداوند و شخصیت های مثبت و بر روی برخی دیگر جمله های منفی و نام نماد ها و شخصیت های منفی را نوشت و بر روی لیوان ها چسباند و هر بار عکس برداری کرد. باز هم نتایج قبلی تأیید شد.

 img mosbatandishi 6

در آزمایشی دیگر هم جمله های دستوری را روی برچسب ها نوشت و هم جمله هایی را که امری نبودند و در آن ها خواهشی مطرح شده بود. باز هم نتایج تکان دهنده بود:

img mosbatandishi 7

شگفت آور است که او جمله ها را به تمام زبان های دنیا و با خط ها و الفباهای مختلف نوشت و آزمایش را تکرار کرد و هر بار باز همان نتایج به اثبات رسید.


img mosbatandishi 8 

این آزمایش ها ایموتو را به این نتیجه رساند که در کنار هم قرار گرفتن چند کلمه ی مثبت اثر گذار تر از یک کلمه ی مثبت به تنهایی است و موجب زیبایی هر چه بیشتر ساختار مولکولی آب می شود. درست همان گونه که مراقبه ی گروهی از مراقبه ی فردی اثر گذار تر بود و ساختار مولکولی زیباتری را به وجود می آورد.

پس از این سلسله آزمایش ها مقداری آب را در معرض انرژی موسیقی های مختلف قرار داد و هر بار عکسی تهیه کرد. آبی که در معرض اثری از بتهون قرار گرفته بود یک تصویر بسیار منظم و زیبا و آبی که در معرض موزیک "هوی متال" قرار گرفته بود تصویری دهشتناک و تخریب و متلاشی شده را نشان داد. ایموتو همچنان با آثاری از باخ و موزارت و موسیقی های بودایی و گونه های دیگر موسیقی به تکمیل کردن تحقیقاتش پرداخت و اثر مثبت رقص بر ساختار مولکولی آب را هم بررسی کرد.

img mosbatandishi 9 

 گل ماهور

دستگاه ماهور یکی از باوقارترین دستگاه های موسیقی ایرانی است. می گویند گل ماهور گلی است که با شنیدن قطعه ای در دستگاه ماهور واکنش نشان می دهد و خون از گلبرگ هایش می چکد.

صرف نظر از مبنای علمی داشتن یا نداشتن این مطلب، امروزه اثر موسیقی بر گیاهان بر کسی پوشیده نیست و تحقیقات زیادی در این مورد به عمل آمده است و بر مبنای همان تحقیقات از موسیقی برای رشد بهتر گیاهان استفاده می کنند.

افزون بر آن از دیر باز پزشکان با این حقیت آشنا بوده اند و از موسیقی برای درمان بیماری ها به ویژه بیماری های روانی بهره برده اند. هم از این روست که بوعلی سینا فرموده است که موسیقی صدای خداست.

موسیقی در انسان و حیوان و گیاه تغییرات شگفتی پدید مى ‌آورد زیرا موسیقی صداست و صدا نوعى انرژى است که بر روى سلول‌ها اثر مثبت یا منفی مى ‌گذارد.

امروزه هم تحقیقات ایموتو مؤید این واقعیت است که کلمه و موسیقی و صدا و اندیشه بر ساختار مولکولی آب که قسمت اعظم تشکیل دهنده ی وجود انسان و حیوان و گیاه و جماد است اثر می گذارد و آن را تغییر می دهد.

انرژی محدود به فکر و کلمه نیست. ایموتو برای نشان دادن اثر گذاری گونه های دیگر انرژی به بررسی اثر گذاری زیبایی بصری و بویایی بر روی کریستال های آب هم پرداخت و با گذاشن آب در جوار گل ها متوجه شد که ساختار مولکولی آب های مورد آزمایش به شکل گل هایی که در جوار آن ها بوده اند درآمده و مانند آن ها زیبا و چشم نواز شده اند

img mosbatandishi 10

بیایید مراقب اندیشه ها، احساسات، گفتار و کردارمان باشیم

و با زیبا فکر کردن و زیبا سخن گفتن و زیبا عمل کردن،

زیبایی و عشق را در خود و سیاره ی کوچک مان

و هستی بی کران جاری کنیم.

 

رضا سلیمی منش