آثار سفالگری پیکاسو

img picasso sofal

 اکثر ما پیکاسو را به عنوان یه نقاش می شناسیم اما واقعیت این است که این مرد خلاق و باهوش، در زمینه های دیگر هنری هم فعالیت کرده است که از آن جمله، به مجسمه سازی، اسمبلاژ، چاپ، کلاژ، طراحی پوستر، سفالگری و ... می توان اشاره کرد.                                                                             

 

جستجوگری پیکاسو باعث می شد در همه حال به دنبال شیوه ی جدیدی برای ارائه ی هنرش بوده و جسارتش در بکارگیری متریال های جدید و نو باعث خلق اثر جدیدی در محدوده ی آن متریال می گردید.

 

برای مثال در وادی مجسمه سازی، قبل از پیکاسو، هنرمند دیگری به فکر استفاده از اجزای دوریختی ماشین و سرهم کردن این اجزا برای ایجاد یک حجم هنری نیفتاده بود. (این کار در اصطلاح، اسمبلاژ یا سرهم کردن نامیده می شود.)

 

در ادامه، وقتی این هنرمند ماجراجو و جسور علاقه مند به کار سفالگری می شود، با یادگیری فنون سفالگری و تلفیق روش های سنتی با ذهن خلاق خویش، شیوه ی جدیدی در استفاده از گل سفال و حتی شیوه ی پخت و لعاب زنی به وجود می آورد.

 

در بیشتر آثار پیکاسو، در هر قالبی، چه نقاشی، چه طراحی، چه پوستر، و چه سفال ردپای شیوه ی شخصی وی را می توان تشخیص داد؛ به عبارت دیگر، پیکاسو نیازی به امضای اثر هنری خویش ندارد چرا که نوع خاص خطوط و جهان بینی او، مختص خود اوست.

 

در زیر تعدادی از آثار سفالگری پیکاسو را مشاهده می کنید:

 

{imagonx}img_didaniha/img_picasso_sofal:200:160{/imagonx}

https://telegram.me/kalamezendeh1