کنسرت نور ایران در برج آزادی

img azadi tower

ایرنا- تهران- نخستین کنسرت نور ایران توسط «فیلیپ گایست» هنرمند آلمانی در مجموعه برج آزادی برگزار شد.

فیلیپ گایست، هنرمند كه برج آزادی را نورپردازى كرده است ، در نشستى به ارائه توضیحاتی در خصوص اجرا پرداخت و گفت: نام این پروژه «درگاه واژه ها» یا «دروازه واژه ها» است و در آن از واژه های انگلیسی، آلمانی و فارسی استفاده شده است.     

                                              

برنامه از ساعت ۱۸ روز شنبه ۱۱ مهر آغاز و به مدت سه شب ادامه دارد. ضمن این که در هر روز تفاوت هایی در برنامه وجود دارد و سعی شده تا کمترین حد تکرار در آن باشد. این پروژه و نور پردازی کار بسیار حساسی است به خصوص که در برج آزادی اجرا می شود؛ چرا که این برج محلی است برای تلاقی و گذر انواع هنرها.

وی در خصوص تاریخ برگزاری برنامه گفت: ۱۱ مهر همزمان با ۳ اکتبر، سالروز اتحاد ملی آلمان است و سعی کرده ام تا از عناصر مختلفی برای نشان دادن واژه هایی که در آلمان و ایران مطرح هستند استفاده کنم.

این هنرمند آلمانی بیان کرد: در این پروژه های نوری، انتخاب و پخش موسیقی خیلی مهم است و من این شانس را دارم که می توانم با خانم آنیکا هندرسون همکاری کنم. من امیدوارم که تعداد زیادی از مردم از این پروژه دیدن کنند.

 

گایست در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص نحوه انتخاب واژه ها و تایپوگرافی آنها برای نمایش گفت: در هنگام کار بر پروژه یک سری از واژه ها را انتخاب کردم و بعد به فارسی ترجمه شد. برای تایپوگرافی هم از دیگران کمک گرفتم و سعی کردم بهترین و زیباترین نوشتار را در کامپوتر خودم پیاده کنم و فونت نستعلیق را انتخاب کردم.

وی ادامه داد: برداشت هایی که من در طول انجام این پروژه خواهم داشت باعث پیشرفت من، آشنا شدن با هنرمندان جوان و دریافت الهاماتی برای کارهای بعدی ام می شود. من به دعوت سفارت آلمان به ایران آمدم و ۲۵ امین سالگرد اتحاد آلمان دلیل خوبی برای عمیق تر کردن تبادلات فرهنگی دو کشور بود.

 

گایست در خصوص انتخاب برج آزادی برای این کار گفت: پیشنهادهای مختلفی دریافت کردم و پس از بررسی تمام آنها این بنا را به خاطر معماری خاص و هنری اش انتخاب کردم. برج آزادی از نظر موضوعی حالت دروازه دارد و می تواند محل تلاقی باشد چرا که از نظر نوع معماری حالت سمبلیک و نمادی دارد.

 

منبع خبر : پايگاه خبرى پايتخت

 

{imagonx}img_didaniha/img_azadi_tower:200:160{/imagonx}