×

هشدار

JFolder: :فایلها: مسیر یک پوشه نیست. مسیر: /home/kalameze/domains/kalamezende.ir/public_html/images/img_didaniha/img_supermoon

×

توجه

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/img_didaniha/img_supermoon

رصد ابر ماه

img supermoon

علاقه‌مندان به آسمان شب و نجوم، دوشنبه شش مهرماه شاهد پدیده‌ی شگفت‌انگیز بودند، این پدیده ابر ماه (Supermoon) نام دارد که سبب درخشان شدن ماه می‌شود که به ماه خونی معروف است.

اما همزمانی این پدیده با ماه‌گرفتگی شبی استثنایی را رقم زد، چرا که در زمان رخ دادن پدیده ابر ماه، ماه نیز در نقطه حضیض یا نقطه‌ای که در نزدیک‌ترین فاصله خود به زمین قرار می‌گیرد، همزمان شد.

 

مدار حرکت ماه به دور زمین شکلی بیضوی دارد، از این‌جهت فاصله ماه با زمین دائماً تغییر می‌کند. زمانی که ماه به نقطه حضیض می‌رسد، ۱۴% بزرگ‌تر و ۳۰% درخشان‌تر از نقطه اوج (دورترین نقطه نسبت به زمین) دیده می‌شود.

از این‌ رو، بامداد دوشنبه شاهد ماهی بسیار بزرگ و سرخ در واقع ابر ماهی خونی بوديم، چنین پدیده‌ای برای آخرین بار بیش از ۳۳ سال قبل رخ‌داده بود و این پدیده دوباره در سال ۲۰۳۳ رخ خواهد داد.

ماه در شب‌های معمولی به سبب انعکاس نور خورشید قابل‌ مشاهده است، اما در زمان رخ داد ماه‌گرفتگی، درست پشت سر زمین یا در سایه آن قرار می‌گیرد. این اتفاق می‌تواند در زمان هم ترازی کامل خورشید، زمین و ماه رخ دهد. درنتیجه سیاره‌ی ما، از رسیدن بخش اعظمی از نور خورشید به ماه ممانعت به عمل می‌آورد.

اما با این‌ وجود مقداری از نور خورشید به ماه می‌رسد، که باعث درخشان شدن ماه می‌شود. درواقع این نور از میان جو اطراف زمین شکسته یا هدایت می‌شود، موکول‌های هوای موجود در جو باعث پراکنده شدن نور می‌شوند گه در این زمان، احتمال پراکنده شدن طول‌موج‌های کوتاه‌تری مانند رنگ سرخ، به نسبت دیگر رنگ‌هایی که تصفیه‌شده‌اند بیشتر است. چنین پدیده‌ای را در طول غروب و طلوع آفتاب که آسمان به رنگ مایل به سرخ و نارنجی در می‌آید، هم شاهد هستیم.

ماه‌ گرفتگی استثنایی دوشنبه، از هر نقطه‌ای که ماه در افق دیده می‌شد، قابل‌مشاهده بود. این ماه‌گرفتگی در نقاط مختلفی از غرب آفریقا، اروپا غربی، شمال و جنوب امریکا، بخش‌هایی از غرب آسیا (شامل ایران) و شرق اقیانوس آرام قابل‌مشاهده بود. ماه‌گرفتگی از ساعت ۲:۱۱ دقیقه بامداد ۲۸ سپتامبر(۶ مهر) به‌وقت گرینویچ کامل شد و ۷۲ دقیقه به طول انجاميد.

 

در زير تصاوير با كيفيتي را مشاهده مي كنيد كه توسط يكي از مديران پژوهشگاه كلام زنده- محسن شهابي- در غرب كشور ايران ( كرمانشاه) رصد شد.

 

{gallery}img_didaniha/img_supermoon{/gallery}