رشد فکری کودک، مرحله به مرحله

img brain growth

وقتی نوزادی متولد می شود مغز او کاملاً آماده است تا یک سری روابط را در حین یادگیری و تجربه موقعیت های گوناگون زندگی ایجاد نماید. ایجاد این روابط در ذهن و مغز کودک از همان بدو تولد آغاز شده و تا بزرگ سالی هم ادامه می یابد.

 

 

 

رشد مغزی در کودکان طی یک دوره زمانی بسیار کوتاه اتفاق می افتد به طوری که در مواردی این تغییرات به حدی شدیدند که آثار بلندمدتی بر روی  ذهن و فکر کودک برجا می گذارند.

 


آنچه در رشد فکری و عقلی کودکان مؤثر است خارج از حد و شمارش است. تفاوت های فردی، نیازها و خواسته های متفاوت، عوامل ژنتیکی، محیط و هزاران هزار عامل دیگر پرورش فکری کودکان را از هم متمایز می کند ولی با وجود همه این ها دانشمندان و روان شناسان در تأثیر برخی عوامل اتفاق نظر دارند که اینجا به بعضی از آن ها به طور اجمال اشاره می کنیم.

 


بازی سازنده دنیای کودک

 

  بازی یکی از عواملی است که در رشد فکری کودکان تأثیر بسزایی دارد. بازی با همسالان, با والدین و اطرافیان, اسباب بازی، طبیعت، حیوانات که هر کدام در جای خودشان مهم هستند و تفکر و تعقل کودکان را شکل می دهند. بدون شک این بازی ها هر چقدر طبیعی تر و با انتخاب خود کودک باشد، تأثیر بهتری خواهد داشت. زمانی که کودک شروع به بازی می کند هرگز نباید او را به بازی دیگری سوق داد بلکه باید آن بازی منتخب را هدایت کرده و با او همراه شد.

 

البته اهمیت بازی صرفاً به خاطر زمان کودکی نیست، بلکه آن را باید سازنده فکر انسان در بزرگی تلقی کرد. اغلب روان شناسان بازی با شن، بازی با آب، ساختن خانه و... به بازی های ماشینی مانند بازی های رایانه ای، دیدن فیلم و... ترجیح می دهند.

 

 
بازی کردن یک امر بی دلیل یا اضافه نیست، بلکه کودک برای شناخت جهان خود و دنیای اطرافش نیازمند بازی است. بازی جوهر زندگی و پنجره ای به دنیای کودک است. در بازی کودکان استقلال نظر دارند و مشکلات خویش را حل می کنند.

 

 
بازی مؤثرترین و پرمعناترین راه یادگیری کودکان است، هنگام بازی کودکان فکر می کنند، برنامه ریزی می کنند، راه های تازه ای می یابند، تجربه می کنند، پرورش فکری، عاطفی، جسمی و اجتماعی می یابند.

 


روان شناسان کودک معتقدند کودک از حدود سه سالگی قادر به ایجاد تفکر انتزاعی است، زمانی که کودک شروع به حرف زدن نمود و با دیگران بیشتر ارتباط پیدا کرد، بهترین زمان برای آموزش تفکر منطقی انتزاعی است. تفکر انتزاعی در کودکان از دوران کودکستان با بازی های نمادین همراه است، آن ها اشیا ساده ای را به عنوان تلفن، آمبولانس، ماشین، فرمان و... استفاده می کنند به صورت خیالی خود را جای بزرگ سالان می گذارند و اعمال آنها را تکرار می کنند.

 

 
تعریف قصه های ملموس مرتبط با زندگی انسان ها بالاخص کودکان، خواندن کتاب های قصه و... نیز در رشد فکری کودکان مؤثرند.

 

 

img telegram join2