تازه ترین کشفیات درخصوص شبیه ترین سیارات به زمین

img shabihtarin sayarat b zamin

محققان مشاهده دو سیاه را حول محور یک ستاره دور معرفی کرده اند که از آنها با عنوان شبیه ترین سیاراتی به زمین یاد می شود که تاکنون کشف شده است.سیاراتی که در منظومه تازه کشف شده کپلر 62 مشاهده شده از یخ و سنگ تشکیل شده اند و محققان اعتقاد دارند که در آنها آب وجود دارد.

کپلر 62 - e و کپلر 62- d درمیان پنج سیاره جدیدی هستند که در یک منطقه قابل سکونت و دور یک ستاره شبیه به خورشید مشاهده شده اند.


 

جاستین کریپ استاد فیزیک به عنوان یک یا محققان این تحقیق اظهار داشت: با توجه به اطلاعات کنونی شعاع و تناوب مدارى آنها درمیان سایر سیارات شبیه به زمین بیشترین شباهت را داشته است.

این سیارات به واسطه اطلاعات مأموریت کپلر که در سال 2009 برای شناسایی سیارات خارج از منظومه شمسی پرتاب شده، شناسایی شده اند.

تاکنون این فضاپیما چندین سیاره مشاهده کرده که جزئیات آنها به طور کامل مورد مطالعه قرار گرفته است اما این منظومه پنج سیاره ای از اهمیت بسیاری برخوردار است.

کریپ یادآور شده است که یک نقطه ضعیف نزدیک کپلر – 62 که حدود یک سال پیش مشاهده شده به ماه ها مطالعه جزئی برای تصدیق توصیفات این سیاره انجامید.

این اکتشاف از سوی کارشناسان فیزیک نجومی دانشگاه نوتردام صورت گرفت و اطلاعات آن در مجله ساینس منتشر شده است.

محققان از نوسانات درخشندگی یک ستاره برای شناسایی وجود یک سیاره بالقوه استفاده کردند، سیاره ای که عبور دوره ای آن نور ستاره را کم می کند.

کریپ با استفاده از تلسکوپهای بزرگ زمینی تصویر ستاره میزبان را گرفته و این منظومه را تحلیل کرده است تا اطمینان حاصل کند که دیگر پدیده های نجومی چون کسوف ستاره های اطراف موجب ایجاد این نوسانات نمی شود.

وی گفت: آنچه به واقع به این تحقیقات کمک کرد این بود که این منظومه 5 سیاره داشت.

کریپ اضافه کرده است: اگر این سیاره تنها یکی بود شاید میزان خطا بیشتر می شد، اما وقتی پنج سیاره وجود دارد که همگی تناوب مداری دارند، می توان گفت که دیگر جای بحث باقی نمانده بود.

اریک آگول استادیارنجوم دانشگاه واشنگتن کپلر - 62f را به عنوان یک سیاره احتمالا صخره ای شناسایی کرد که دور یک ستاره شبیه به خورشید در صورت فلکی شلیاق می چرخد.

این سیاره 1.4 برابر اندازه زمین است و نیمی از گرما و تشعشع خورشیدی را درمقایسه با زمین دریافت می کند و در هر 267.3 روز زمینی گردش به دور ستاره خود را تکمیل می کند.

دیگر سیاره کپلر – 62، 62e نام دارد و 1.61 برابر اندازه زمین است، این سیاره در عرض 122.4 روز زمینی گردش به دور ستاره خود را تکمیل کرده و در مقایسه با زمین 20 درصد شار خورشیدی ( گرما و تعشع ) را دریافت می کند.

این دو سیاره کوچکترین سیارات فرامنظومه شمسی هستند که در یک منطقه قابل سکونت دارای ستاره میزبان کشف شده اند.

دانشمندان درباره اندازه این دو سیاره اطلاعات دارند اما جرم و چگالی آنها هنوز مشخص نیست.