نیمی از ستاره ها در بیرون از کهکشان‌ها قرار دارند؟!

img khandaniha setare biron kahkeshan ستاره‌شناسان یک درخشش کیهانی ضعیف را کشف کرده‌اند که تاکنون دیده نشده بود و می‌تواند از سوی ستارگانی باشد که سرگردان در میان کهکشان‌ها شناورند. 

این کشف احتمال می دهد که حدود نیمی از تمامی ستارگان در جهان بیرون از مرزهای کهکشانی قرار دارند.

 

« ممکن است افرادی در آن بیرون زندگی کنند، در میان فضای تاریک سرد بدون داشتن حتی یک کهکشان راه شیری.» این گفته‌ی هاروی مزلی از مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا در گرین بلت مریلند است.

این یافته‌ ها از آزمایش پس زمینه مادون قرمز کیهانی (CIBER) به‌دست می‌ آید که در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۲ بر روی یک راکت تحقیقاتی به طور موقت به آسمان پرتاپ شد. سایبر با اوج گرفتن در بالای جو، بر ۵ ناحیه مختلف در فضا متمرکز شد و با صرف حدود یک دقیقه برای نورگیری از هر کدام از ناحیه ها، هر آنچه ذرات نور کیهانی که ممکن بود را جمع‌آوری کرد.

 سایبر طوری طراحی شد که به دنبال افت و خیزهای نور مادون قرمز باشد تا به این وسیله نشانه‌هایی از اولین کهکشان‌هایی را که در جهان شکل گرفته‌اند را جستجو کند. نور چنین کهکشان‌هایی به دلیل انبساط کیهان، انتقال به قرمزی به سمت طول موج‌های مادون قرمز داشته است. اما هنگامی‌که زمکو و همکارانش شروع به بررسی داده‌های سایبر کردند متوجه شدند نوری که به دام افتاده است به اندازه کافی قرمز نیست که از کهکشان‌های قدیمی آمده باشد.

نور باید از چیزی نزدیک تر و نوین تر همچون ستاره‌های معمولی آمده باشد این بدین معناست که این نور احتمالاً از ستارگان میان کهکشان‌ها می‌آید. این ستارگان همان مقدار نور پس زمینه تولید می‌کنند که خود کهکشان‌ها و این بسیار مهیج است. ستاره‌ها معمولاً درون کهکشان‌ ها قرار می‌گیرند، اما ممکن است هنگام برخورد کهکشان‌ها، در اثر نیروی گرانشی به بیرون پرتاب شده و در فضای میان کهکشانی سرگردان شوند.

{jcomments on}

 

 

اگر این مطلب رای شما جالب بوده، ممکن است به این مطالب هم علاقه داشته باشید:

خانه ی کوچک ما در کائنات

تاريخ فشرده جهان در 24 ساعت

کائنات؛ چند بعدي است؟

آیا دنیای فیزیکی واقعی است؟

سفر در زمان

شگفت انگیزترین حقیقت