شگفت‌انگیزترین حقیقت

img khandaniha haghighat ma شگفت‌انگیزترین واقعیت آگاهی از این است که اتم‌های سازنده حیات در زمین، اتم‌هایی که بد ن انسان را می‌سازند به کوره‌هایی (ستاره‌هایی) نسبت داده می‌شوند که در هسته‌هایشان، عناصر سبک‌تر را تحت فشار زیاد و حرارت بالا به عناصر سنگین‌تر تبدیل کردند.

ادامه

 

ستارگان  سنگین در اواخر عمرشان بی‌ثبات شدند، سپس منقبض و بعد منفجر شده و محتویات غنی خود را به سرتاسر کهکشان پخش کردند. محتویاتی شامل کربن، نیتروژن، اکسیژن و همه مواد بنیادین لازم برای حیات بود. این محتویات بخشی از سحابی‌هایی می‌شوند که متراکم و منقبض می‌شوند و نسل جدید منظومه‌های شمسی را به وجود می‌آورند. ستارگانی با سیاره‌هایی در مدارشان سیاره‌هایی با مواد لازم برای تشکیل حیات.

پس وقتی به به آسمان شب نگاه می‌کنیم می‌دانیم که بله، ما بخشی از جهان هستیم. ما در این جهان هستیم.  ولی از هر دوی این‌ها مهم‌تر این که جهان در ماست. وقتی که به بالا نگاه می‌کنیم، خیلی‌ها احساس حقارت می‌کنند چون فکر می‌کنند آن‌ها کوچک‌اند و جهان عظیم. ولی باید احساس عظمت کرد چون اتم‌های ما از آن ستارگان آمد‌ه‌اند.

این جا درجه خاصی از اتصال وجود دارد. این واقعا چیزیست که در زندگی می‌خواهیم. می‌خواهیم که احساس اتصال داشته باشیم. می‌خواهیم احساس مرتبط بودن کنیم. می‌خواهیم احساس شرکت داشتن در اتفاقات پیرامونمان را داشته باشیم.

این دقیقا چیزیست که ما هستیم.

 فقط با زنده بودن…

شما را به دیدن این ویدیوی بسیار زییا از اخترفیزیک‌دان مشهور نیل تایسون دعوت می‌کنیم.

 

منبع : gomaneh.com

 

 

اگر این مطلب رای شما جالب بوده، ممکن است به این مطالب هم علاقه داشته باشید:

 

خانه ی کوچک ما در کائنات

 

تاريخ فشرده جهان در 24 ساعت

 

کائنات؛ چند بعدي است؟

 

آیا دنیای فیزیکی واقعی است؟

 

سفر در زمان

 

نیمی از ستاره ها در بیرون از کهکشان‌ها قرار دارند؟!