مکرمه قنبری

 مكرمه قنبرى نوجوانى مازندرانی بود كه به اجبار, همسر كدخداى پير روستا شد.Mokarame Ghanbari 01

به دليل ذوق هنرى كه داشت عروسهاى روستا را آرايش ميكرد.

از كودكى دخترى با نشاط و زرنگ بود که به كشاورزى، مامايى، خياطى،آرايشگرى علاقه داشت و در این زمینه ها هم فعاليت میکرد.

در ٦٤ سالگى بعد از فوت همسرش گاوى خريد كه بعلت علاقه زيادش به گاو خودش هر روز مسافت زيادى را طى ميكرد براى چراى گاو. پس از چندى بيمار شد و فرزندانش بدون اطلاع او گاو را فروختند كه باعث افسردگيه مكرمه شد.

براى فراموشيه از دست دادن گاوش به نقاشى پناه برد.

او بدون اينكه در گذشته آموزش نقاشى ديده باشد با گياهان رنگى رنگ درست كرد و بر روى ديوارهاى خانه، در و پنجره ها و نرده ها شروع به كشيدن كرد.او از شوهرش داستانهايى درباره شخصيت هاى شاهنامه، ليلى و مجنون ،پرى دريايى و همچنين داستان ابراهيم و اسماعيل، يوسف و زليخا، مسيح و مريم شنيده بود كه از حفظ بود. همه اين داستانها را به تصوير كشيد.

 

 

كمپانى امريكايى فاكس امتياز ساخت فيلم زندگى او را خريد ، چندين صحنه از روستاى محل زندگى و خانه مكرمه فيلمبردارى كردند و نقش او را مريل استريپ بازى خواهد كردو قرار است اين فيلم در هاليوود ساخته شود.

نمايشگاهى از نقاشيهاى او در لس آنجلس و كاليفرنيا تشكيل شد. در سال ٢٠٠١ مكرمه به عنوان بانوى نقاش سال در ( استكهلم ) سوئد انتخاب شد. او را نقاش پست مدرن ميدانند.

مکرمه در سال ۱۳۰۷ (۱۹۲۸) در دری‌کنده بابل بدنیا آمد و دوم آبان سال ٨٤ در سن ٧٧ سالگى درگذشت، خانه او واقع در روستاي هریکنده، سه کيلومتري جاده بابل، قائمشهر، اكنون به موزه تبديل شده است.

او زن کشاورز بابلی بود که تازه در 67 سالگی شروع به نقاشی کرد در اوایل کارش به صورت مخفیانه

و شبانگاهی نقاشی میکشید ولی بعدآ شهرتی جهانی پیدا کرد .

وی هنرمندی بود که خواندن و نوشتن نمی دانست و یک نقاش خودآموخته بود درست به مانند هانری روسوی فرانسوی

که در اویل قرن بیستم به نقاشی مطرح بدل شد .

مکرمه، خاطرات و رویاها، عنوان فیلمی مستند است که ابراهیم مختاری در مرداد سال 1392 ساخته و توسط موسسه فرهنگ و هنر رها فیلم انتشار یافت و جوایز بسیاری را از‌ آن خود کرد. اولین بار در سال ۱۹۹۸ فیلمی از مکرّمه و آثارش توسط مجید ماهیچی ساخته شد. در سال 1380 هالی کارگردان و مستند ساز معروف آمریکایی مستندی ازاین نقاش بین المللی و خود آموخته ایرانی ساخته.

 Mokarame Ghanbari 02

Mokarame Ghanbari 03

 Mokarame Ghanbari 04

Mokarame Ghanbari 05

Mokarame Ghanbari 06

Mokarame Ghanbari 07

Mokarame Ghanbari 08 

نام پژوهشگر :

تهیه شده در:

پژوهشگاه کلام زنده پژوهشکده پژوهش هنر

برای آگاه شدن از دیگر نظرات در باره ی این اثر، ادامه ی مطلب را مطالعه کنید.

همچنین از شما دعوت می شود در صورت مطالعه ی این اثر در نقد و بررسی مشارکت کنید یا جمله ها و پارگراف های که برای شما اثر گذار بوده است را با دیگران سهیم شوید.