عکس های میلیون دلاری! گران قیمت ترین عکس های دنیا!

عکس های میلیون دلاری! گران قیمت ترین عکس های دنیا!Akshaye milion Dolari 01

این عکس (عکس اول) که توسط Andreas Gursky گرفته شده در حراجی هفته گذشته با قیمت 4.3 میلیون دلار (در حدود 13 میلیارد تومان) به فروش رسید تا رکورد گران ترین عکس دنیا را به نام خود ثبت کند. 99% عکاسان آثار خود را با قیمت های فوق العاده ارزان به فروش می رساند اما در بین آنها هنرمندانی هستند که عکس های منحصر به فرد و بار ارزشی را خلق می کنند و هنر آنها به چشم علاقمندان با ارزش به نظر می رسد.

 

 

 پیش از این رکورد گران ترین عکس دنیا از آن عکس Cindy Sherman با قیمت 3.89 میلیون دلار (در حدود 11 میلیارد تومان) بود. حال Gurksky با عکس اول این آلبوم رکورد گران ترین عکس دنیا را شکسته است.

Akshaye milion Dolari 02

 

اگر با Gursky آشنا نیستند و تعجب می کنید که چرا عکس یک رودخانه می تواند اینقدر با ارزش باشد و این عکس چه تفاوتی با تصاویر دیگر می کند. باید بدانید که این اولین اثر گران قیمت Gursky نیست. پیش از این، اثر دیگر این هنرمند که 99 Cent II Diptychon نام گذاری شده بود با قیمت 3.3 میلیون دلار (در حدود 10 میلیارد تومان) به فروش رسیده بود.

 

 Akshaye milion Dolari 03

 

فاکتور دیگری که باعث با ارزش شدن آثار او می شود تیراژ محدود هر اثر است. به عنوان مثال تنها 6 نسخه از این اثر در موزه های مختلف به نمایش گذاشته شده است. اما با تمام این تفاسر باور اینکه این عکس 4.3 میلیون دلار (در حدود 13 میلیارد تومان) ارزش داشته باشد جدا دشوار است.

 Akshaye milion Dolari 04

Akshaye milion Dolari 05

Akshaye milion Dolari 06

Akshaye milion Dolari 07

Akshaye milion Dolari 08

Akshaye milion Dolari 09

Akshaye milion Dolari 10

Akshaye milion Dolari 11

Akshaye milion Dolari 12

Akshaye milion Dolari 13

Akshaye milion Dolari 14

Akshaye milion Dolari 15

Akshaye milion Dolari 16

Akshaye milion Dolari 17

 

پی نوشت:

آندرآس گورسکی(Andreas Gursky)

متولد ژانویه 1955 در شهر لایپزیک که روزگاری در کشوری به نام آلمان شرقی بود و پس از فروریختن دیوار برلین و ادغام با آلمان غربی تبدیل به آلمان شد.

Akshaye milion Dolari Gursky-andreas

سیندی شرمن(Cindy Sherman)

متولد ژانویه 1954 در گلن ریج ایالت نیوجرسی آمریکا از مطرح‌ترین عکاسان پست مدرن امریکایی است. اهمیت او در هنر معاصر دنبال کردن همزمان دو هنر عکاسی و پرفورمنس و تلاقی این دو هنر با یکدیگر است. او که از سال ۱۹۷۴ بدن را موضوع کارش قرار داده بود و آثاری را با همین موضوع و در مدیا عکس خلق کرده بود با مجموعه کاری با عنوان "عکسهای بدون عنوان فیلم" ( untitled film still ) در اواخر سال ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۰مجموعه ای را کار کرد که باعث شهرت بین‌المللی او شد.

 این مجموعه از عکسهایی سیاه و سفید تشکیل شده است که در آنها شرمن خود در هیات زنان دهه ۵۰-۶۰ ظاهر شده است.او در واقع بازیگر عکسهای خود است و نباید تصور کرد که این عکسها سلف پرتره‌های او محسوب میشوند زیرا شرمن خود با بازسازی شخصیت‌ها و فضاها نسلی از زنان را به نمایش میگذارد که تحت تاثیر سینمای هالیوود و تبلیغات تلویزیونی به موجوداتی مسخ شده بدل شده اند که صرفاً باعث حض بصری مردان میشوند. این آثار مفهوم خود بودن و خویش بودن را مطرح می کنند.

 

 از سال‌های ۱۹۸۰ به بعد او سری جدیدی کار را با محوریت دنیای مد شروع کرد. پیشنهاد برای این مجموعه کارها را افرادی در صنعت مد و زیبایی به او دادند. او در این تصاویر شخصیت هایی بیمارگونه را تحت عنوان مدل می سازد و لباس هایی آزار دهنده تن آن‌ها می کند. نگاه انتقادی او به فضای حاکم بر صنعت مد با این مفهوم که این موجود در این لباس‌ها یک انسان نیست و یک موجود بیمار در حال مرگ است.

Akshaye milion Dolari

 

 

نام پژوهشگر : کتایون واحدی

تهیه شده در:

پژوهشگاه کلام زنده پژوهشکده پژوهش هنر

برای آگاه شدن از دیگر نظرات در باره ی این اثر، ادامه ی مطلب را مطالعه کنید.

همچنین از شما دعوت می شود در صورت مطالعه ی این اثر در نقد و بررسی مشارکت کنید یا جمله ها و پارگراف های که برای شما اثر گذار بوده است را با دیگران سهیم شوید.

 

کلمات: پژوهشگاه کلام زنده , پژوهشکده پژوهش هنر,