پیرزنى که پشه قورت داد

پیرزنى که پشه قورت دادpirezan00

"پیرزنى که پشه قورت داد” نام یکى از اشعار ادبیات فولکلوریک آمریکا است که کودکان آمریکایى با ریتم و موسیقى خاصى هنگام بازى و سرگرمى آن را مى‌خوانند. این شعر کودکانه‌ى کلاسیک، در مورد پیرزنى ست که هنگام صرف صبحانه ناگهان پشه‌اى را قورت می‌دهد. او هراسان براى بیرون آوردن پشه، یک عنکبوت را مى‌بلعد تا پشه را شکار کند؛ ولى فایده‌اى ندارد.سپس یک پرنده قورت مى‌دهد تا عنکبوت را بگیرد، بعد یک گربه که پرنده را بگیرد، یک سگ ،گاو و در نهایت یک اسب! در آخر شکم پیرزن از خوردن آن همه حیوان ریز و درشت مى‌ترکد و حیوانات دوباره آزاد مى‌شوند.

 

کتاب “پیرزنى که پشه قورت داد” به تصویرگرى راشین خیریه – تصویرگر مطرح ایرانى – توسط انتشارات NorthSouth Books به زبان انگلیسى و آلمانى منتشر شده و در کتابخانه‌ى کنگره به ثبت رسیده است. تکنیک این مجموعه، رنگ روغن ،کلاژ و چاپ چوب است.

راشین در مورد تصویرگرى این کتاب مى‌گوید: “من سعی کردم تصاویرى شاد و متنوع براى بچه‌ها طراحى کنم. این پروژه از ابتدا تا انتها براى من لذت بخش بود و تجربه خوبى از همکارى با تیم طراحى این انتشارات آمریکایى داشتم. توجه آنها به حالات و واکنش‌هاى رفتارى شخصیت‌هاى کتاب، براى من بسیار آموزنده بود و امیدوارم بچه‌ها از داشتن این کتاب لذت ببرند.

 

راشین خیریه تصویرگر کتاب‌های کودک و نوجوان، کارگردان انیمیشن و نقاش، سال ١٣۵٨ در خرمشهر زاده شد. وی علاوه بر مدرک کارشناسی ارشد رشته‌ی گرافیک از دانشگاه الزهرا و دکترای افتخاری در رشته تصویرسازی از وزارت علوم ، در دانشگاه (SVA) در نیویورک نیز ادامه تحصیل داده است. او در حال حاضر درنیویورک زندگى مى‌کند.

خیریه تاکنون بیش از ۳۰ عنوان کتاب تصویرگری کرده است ، از جمله: "روباه و غازهای وحشی" نوشته‌ی مجید شفیعی، "سربالایی و سرپایینی" نوشته‌ی محمدرضا شمس، "ماجراهای پروفسور اسکولسکی و ژنرال اسکولسکی" نوشته ی فریدون عموزاده خلیلی، " موش کوچولو و مار بزرگ" نوشته ی پروین علی پور، "اتوبوس قرمز" نوشته ی سرور کتبی، "میرزا کوچک خان" نوشته ی امیرحسین فردی، "قرمزی" نوشته ی لاله جعفری و "ماه تی تی کلاه تی تی" نوشته ی افسانه شعبان نژاد. خیریه در نمایشگاه های گروهی و انفرادی داخلی و بین المللی بسیاری شرکت داشته و بیش از ۲۵ جایزه ی داخلی و خارجی تصویرگری را از آن خود کرده است که از آن میان می توان نشان و جایزه‌ی تشویقی كنكور نومای ژاپن در سال ۲۰۰۲ و جایزه هنر در جشنواره خوارزمی در سال ۱۳۸۲را نام برد.

او برنده ۵۰ جایزه ملی و بین‌المللی در زمینه کتاب و انیمیشن است و اخیراً در فهرست افتخار مؤسسه (International Board on Books for Young People IBBY) در سال ۲۰۱۴ نیز انتخاب شده است. او برنده جایزه افق تازه (New Horizon Award) از نمایشگاه کتاب بولونیا در ایتالیا، جایزه سیب طلایی (Golden Apple Award) از دوسالانهٔ تصویرگران در براتیسلاو (BIB) در اسلواکی و برنده عنوان بهترین شخصیت‌پرداز از نمایشگاه دوسالانه چین در سال ۲۰۱۲ شده است.

 

 

 

pirezan01

pirezan02

pirezan03

pirezan04

pirezan05

pirezan06 

 

 

 

گردآوری شده در پژوهشکده هنر کلام زنده

 

تهیه شده در:

پژوهشگاه کلام زنده پژوهشکده پژوهش هنر

 

پژوهشگر: سایه کیانی